Motywacja Neil Pasricha

Opublikowano 2 kwietnia 2013 | przez Paweł Montwiłł

3

1000 Fantastycznych Rzeczy

Neil Pasricha jest przykładem człowieka, który wykorzystał trudny czas dany w życiu by wybić się ponad przeciętność i zrobić coś wyjątkowego. Rozszedł się z żoną a jego najlepszy przyjaciel popełnił samobójstwo. Któregoś dnia wrócił z pracy i postanowił, że zrobi coś pozytywnego dla samego siebie.

Uruchomił bloga 1000 Awesome Things i zaczął wypisywać proste przyjemności, które przynosi nam życie, by dzielić się optymizmem z innymi. Z 50 tysięcy nowych blogów, które powstają każdego dnia, ten akurat bardzo szybko osiągnął popularność i zdobyć nagrodę Webby Award w 2011 na najlepszy blog. Udowodnił tym samym, że coś z pozoru trywialnego może się przebić w globalnym Internecie.

Jakie to wspaniałe rzeczy powinniśmy doceniać każdego dnia?

 • Zapach kredek
 • Ból, który czujemy podczas ćwiczeń na siłowni
 • Kiedy dentysta mówi, że nie masz żadnych ubytków
 • Kiedy stoisz w kolejce i właśnie otwierana jest nowa kasa
 • Kiedy szturchasz chrapiącą osobę i ta przestaje chrapać

Powyższe sprawy wydają się banalne, ale skłaniają nas do tego by skupiać się na drobnych pozytywach codziennego życia. Bo jak mówi Neil, podczas swojego wystąpienia na TED – mamy tylko 100 lat by się tym wszystkim cieszyć. Neil zasługuje na oklaski bo świetnie opowiada historie wtrącając drobne żarty co przełożyło się na ponad 1,5 miliona wyświetleń jego prezentacji.

„Bycie autentycznym dla siebie samego, bycie sobą i zaakceptowanie siebie, pozwolenie swojemu sercu by Cię kierowało i wybieranie życia, które daje satysfakcję. To sprawi, że będziesz prowadził bogate życie pełne radości i że będziesz żył życiem, które jest genialne”. Neil Parisha

Dla mnie konkluza jest jednak dużo szersza niż tylko celebrowanie drobnych cudów każdego dnia. Gdy patrzę na ten projekt to widzę człowieka, który pod wpływem pewnych nieprzyjemnych zewnętrznych wydarzeń:

 • Podejmuje decyzję, że chce przekuć negatywną sytuację na coś pozytywnego (Postawa – Attitude)
 • Dostrzega te wszystkie dobre rzeczy, które są wokół niego i że warto się nimi cieszyć w trudnych czasach (Świadomość – Awareness)
 • Wkłada dużo serca i swoich przekonań w projekt by dzielić się optymizmem z innymi (Bycie autentycznym – Authenticity)

I właśnie o tych trzech filarach Postawa, Świadomość i Bycie autentycznym pisze w książce „The Book of Awesome”, która stała się międzynarodowym bestsellerem.

Przekuć trudną sytuację na coś pozytywnego

Choroby, zwolnienie z pracy, bezrobocie, niepowodzenie w aktualnie prowadzonym biznesie, trudności małżeńskie. Znam wiele przykładów osób, które w trudnej sytuacji nie załamały się tylko starały się dostrzec w niej okazję do czegoś nowego. Bardzo bogaty człowiek powiedział mi kiedyś, że najlepszą rzeczą jaka przydarzyła mu się w życiu było zwolnienie z pracy. Wkurzył się i otworzył swoją firmę. A potem kolejną i kolejną…

Tagi:


Podobał Ci się wpis? Kliknij poniżej :)

  
 • Dorota

  Chce Ci Pawel bardzo podziekowac za czas, jaki poswiecasz na wynajdowanie tak fantastycznych informacji i historii ludzkich na swojej stronie. Np. Neil Pasricha i jego opowiesc o tym jak doszedl do „1000 awsome things”. Jakze prawdziwie ludzkie sa jego spostrzezenia na temat codziennych, niby prozaicznych, a tak bardzo pozytywnych rzeczy i wydarzen, ktore DZIEJA SIE wokol nas. TU I TERAZ. Tylko trzeba dobrze nastroic nasze serce i zmysly. Nikomu z nas zycie nie oszczedza trudow i wyzwan. I mozemy sie na nie bezproduktywnie wkurzac, a nawet napisac o tym w Ksiazce zazalen do Pana Boga. Albo mozemy usmiechnac sie do maskotki przed ekranem komputera, zatrzymac ten usmiech w sobie i podac dalej. Serdecznosci.

  • Dorotko, cieszę się, że Ci się spodobała ta historia. Codzienna wdzięczność sprawia, że łatwiej się idzie przez życie. Choć łatwo mówić w teorii to w praktyce to jedynce co ma sens. I tak mamy lepsze życie niż miliardy ludzi na tej planecie…

   • Dorota

    Tak wlasnie mysle. Dzieki za sympatyczny odzew. Bedziemy z mezem zagladac na Twoja strone. Pozdrawiam wraz mezem Radkiem.

    Wysłane z aplikacji Outlook Mobile

Back to Top ↑