Menu
Biuro

7 zasad przy projektowaniu miejsc pracy pod kątem osób niepełnosprawnych

W poprzednim wpisie dotyczącym dostosowywania biura dla osób niepełnosprawnych wspominałem o wizualizacjach komputerowych, które ułatwiają zapoznanie się z zasadami planowania przestrzeni w tym wymiarze.

Wybrałem 7 zasad, które zwracają uwagę na aspekty związane z takim zaplanowaniem lub przebudową przestrzeni biurowej i miejsc pracy, by mogły w nich pracować osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. Wybrane wytyczna i wizualizacje dotyczą głównie pracy biurowej.

Wysokość zainstalowanych włączników światła

Problem: Włączniki światła są zainstalowane zbyt wysoko, co uniemożliwia swobodne sięganie do nich pracownikom z niepełnosprawnością układu ruchu.

wlacznik

Rozwiązanie: Instalacja włączników światła na wysokości do 1,2 metra

wlaczniki

Link do wizualizacji.

Rozmieszczenie mebli i stanowisk pracy

Problem: Rozmieszczenie obiektów w pomieszczeniu utrudnia (zawęża) dostęp do stanowiska pracy

meble1

Rozwiązanie: Rozmieszczenie obiektów w pomieszczeniu pracy zapewniające dostęp do stanowiska pracy o szerokości min. 90 cm.

meble2

Link do wizualizacji.

Wysokość biurka

Problem: Biurko na stanowisku pracy ma nieodpowiednią wysokość

biurko1

Rozwiązanie: Wyposażenie stanowiska pracy w biurko o regulowanej wysokości

biurko2

Link do wizualizacji.

Krzesła na stanowisku pracy

Problem: Krzesła stosowane na stanowisku pracy nie umożliwiają przyjęcia wygodnej pozycji ciała podczas pracy

krzesla1

Rozwiązanie: Wyposażenie stanowiska pracy w krzesła posiadające odpowiednie parametry, umożliwiające przyjęcie podczas pracy wygodnej pozycji ciała

krzesla2

Link do wizualizacji.

Materiały składowane na odpowiedniej wysokości

Problem: Materiały są składowane na wysokości powyżej 1,4 m. Wysokość ta uniemożliwia swobodne sięganie pracownikom z niepełnosprawnością narządu ruchu

materialy2

Rozwiązanie: Materiały należy składować na wysokości do 1,4 m

materialy

Link do wizualizacji.

Oświetlenie

Problem: Oprawa oświetlenie miejscowego jest niewłaściwie dobrana: brak co najmniej 3-przegubowego długiego wysięgnika, mała powierzchnia świecąca oprawy dająca zbyt małą i jaskrawą plamę świetlną na obszarze zadania

oswietlenie1

Rozwiązanie: Oprawa oświetlenia miejscowego właściwie dobrana: długi 3-przegubowy wysięgnik, duża powierzchnia świecąca oprawy dająca równomierną i dużą plamę świetlną na obszarze zadania

oswietlenie2

Link do wizualizacji.

Szerokość przejścia przez drzwi

Problem: Przejście przez drzwi jest zbyt wąskie

Przejscie

Rozwiązanie: Należy przeorganizować wejście dla zapewnienia przejścia o szerokości min. 90 cm

przejscie2

Link do wizualizacji.

Wszystkie wizualizacje dostępne są na YouTube.

Wpis powstał w ramach współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest on częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej w ramach projektu „Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona projektu: ramowewytyczne.pl

Logo Ramowe wytyczne

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!