Menu
Kreatywność

Jak rozwijać kreatywność? Elizabeth Gilbert zna odpowiedź…

Elizabet Gilbert, autorka bestselleru „Jedz, Módl się, Kochaj” miała swoje 20 minut na konferencji TED, gdzie podzieliła się spostrzeżeniami na temat rozwijania kreatywności. Opowiadała o sztuce tworzenia z własnej perspektywy i w swoim oryginalnym stylu, pełnym osobistych wstawek i pasjonujących opowieści.

W starożytnej Grecji i Rzymie ludzie wierzyli, że kreatywność pochodzi od jakiegoś odległego i niepoznanego źródla zwanego „demonem” albo „geniuszem”. Stąd gdy ktoś nie miał wystarczająco dużo kreatywności w danym momencie nie była to jego wina. Jakaś zewnętrzna siła decydowała o tym czy dzieło miało być bliskie perfekcji czy też nie. A więc nie chodziło o bycie geniusze ale bycie w kontakcie z geniuszem.

W renesansie, kiedy człowiek stał się centralną częścią wszechświata postrzeganie kreatywności zmieniło się diametralnie. Zaczęliśmy nazywać ludzi geniuszami ze względu na ich talenty, innowacyjnej myślenie czy wizjonerstwo. Gdy odnosili porażki w tworzeniu genialnych dzieł to była to tylko ich wina. Boski duch nie był już przyczyną porażki. Taki ciężar odpowiedzialności stał się bardzo trudny do uniesienia dla wielu twórców. Prawdopodobnie był to moment, kiedy narodził się strach przed porażką stając się poważnym problemem dla wszelkiej maści ludzi sztuki i nauki. Nierzadko kończyło się to depresjami czy nawet samobójstwami tylko dlatego, że kreatywność i innowacyjność nie znajdowała ujścia by stworzyć dzieło.

I powracamy do XXI wieku, gdzie pracujemy nad książką, artykułem czy malujemy obraz. I zaczynamy się zastanawiać nad oczekiwaniami naszych odbiorców. Czy im się spodoba? Czy dobrze mi idzie? Czy dam radę?

Zmieńmy na nowo postrzeganie kreatywności. Chodzi o to by otworzyć swój umysł i ducha na inspiracje, które wpłyną do naszej głowy. Bez potrzeby zamartwiania się i obwiniania samego siebie za brak pomysłów na kolejną twórczość czy innowacyjne rozwiązania złożonego problemu. Dlatego tak ważne jest środowisko, w którym rozwijamy kreatywność i tworzymy – od trywialnych zabiegów jak odpowiednia ilość snu i zdrowe odżywanie po 29 Sposobów na Kreatywność! A później przychodzi już tylko ciężka praca i wytrwałość by ten powiew geniuszu odpowiednio ukształtować.

Można spotkać się też jeszcze z jedną interpretacją powyższego – bardzo dobre pomysły nie przychodzą z zewnątrz, ale z naszego prawdziwego JA ukrytego dużo głębiej niż warstwa świadomości czy podświadomości. Ale to już tak naprawdę jest sprawa drugorzędna…

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!