Menu
Przedsiębiorczość

Jak zarobić $604,194 na swoim pomyśle na Quirky.com?

Czasem wystarczy naprawdę niewiele by z prostej listy zasilającej uczynić przydatny i wygodny w użyciu sprzęt biurowy. Potrzebny jest tylko pomysłodawca, który kreatywnie podejdzie do zaprojektowania na nowo urządzenia, uwzględniając wszelkie problemy, na jakie aktualnie natrafiają jego użytkownicy. 

Dobry pomysł to jednak zdecydowanie za mało. Potrzebny jest prototyp, testy, marketing, sieć sprzedaży czy logistyka. Co jednak zrobić, gdy mamy genialny pomysł i chcielibyśmy zmaterializować naszą koncepcję? Z rozwiązaniem przychodzi Quirky!

Quirky.com – inkubator innowacyjnych produktów

Quirky to społeczność, która skutecznie wykorzystuje możliwości oferowane przez Internet, druk 3D czy marketing by materializować świetne idee i umieszczać końcowe produkty na sklepowych półkach.

To miejsce, gdzie liczy się każdy pomysł – od konstrukcji samego rozwiązania po jego nazwę. Nie tylko główny wynalazca otrzymuje swój procent od sprzedaży, ale również społeczność, która ocenia i wspiera powstawanie produktu.

Jak to działa?

  • Wynalazca zgłasza pomysł na rozwiązanie
  • Społeczność go ocenia i przesyła swoje uwagi
  • Projekt przechodzi finalną ewaluację prowadzoną przez ekspertów
  • Od momentu decyzji o produkcji Quirky przejmuje całość działań ze swoim 300 osobowym zespołem
  • Proces kończy się z chwilą, gdy produkt trafia do sklepu internetowego i na półki sieci Home Depot czy Best Buy.

Tak, Quirky to nie żaden portal prowadzony przez kilku entuzjastów, ale duża organizacja, która bierze na siebie ciężar finansowania produkcji, marketingu, sprzedaży i logistyki.

Dla wynalazcy to ogromna wartość bo skupia się na merytoryce swojego projektu oddając organizację komuś innemu. Kluczowy wpływ na końcowe zyski z projektu ma fakt, że produkt jest nie tylko dostępny do kupienia w internecie, ale też na półkach największych sieci sprzedaży w USA.

Ile dostaje wynalazca?

Quirky bierze na siebie całe ryzyko biznesowe dlatego sam wynalazca oraz społeczność otrzymują do 10% przychodu z projektu. W każdym biznesie pomysł to tylko mały procent sukcesu, gdyż to dopiero realizacja świadczy o powodzeniu przedsięwzięcia. W tym przypadku jednak nawet najmniejszy wkład w koncepcję produktu przekłada się na dolary.

Poniższa wizualizacja doskonale pokazuje który elementy mają wpływ na powodzenie projektu i za co przyznawany jest ułamek z 10%, który trafia do pomysłodawcy jak i osób spośród społeczności Quirky, które zgłoszą wartościowe uwagi do projektu na początkowym etapie i zostaną one ujęte w procesie realizacji.

Quirky podzial przychodu

To pokazuje, że nie musisz być wynalazcą by zarobić, ale możesz np. wymyśleć nazwę produktu lub tagline i przez wiele lat otrzymywać procent od sprzedaży.

Liczby robią wrażenie, gdy zobaczysz np., że Jake Zien z Nowego Jorku dostał już $604,194 za swoją listwę zasilającą, którą sprzedano w ilości ponad 621 tysięcy sztuk w ciągu ostatnich 4 lat. Społeczność zarobiła w sumie $998,349 za swój wkład w projekt.

Za to właśnie kocham Internet! Bo są tam miejsca, gdzie ludzie ze świetnymi pomysłami na życie mogą zarabiać dobre pieniądze za swój wysiłek ułatwiając innym codzienną pracę. Nie muszą się przy tym znać na logistyce, finansach czy sprzedaży.

Zrzut ekranu 2015-03-16 o 08.47.23

6 gadżetów biurowych

Z listy dostępnych produktów na Quirky.com wybrałem kilka prostych urządzeń biurowych, które zasługują na uwagę. Jak można wywnioskować z komentarzy, nie wszystkie są dostatecznie dopracowane by zadowolić oczekiwania klientów. Zobaczcie sami.

1. Pivot Power ($29,99)

pivot

Na quirky.com trafiłem z reklamy na Facebooku ze zdjęciem właśnie tego produktu.

Ile razy okazywało się, że przedłużacz z 5 gniazdkami umożliwiał podłączenie 3 lub 4 wtyczek bo gniazdka były za blisko siebie a wielkie zasilacze rozpychały się na boki? Wynalazcą przegubowego rozgałęziacza jest Jake Zien a problem ten opracował… będąc jest w liceum. To jeden z pierwszy projektów na Quirky. Jest też wersja europejska o nazwie Quirky Pivot Power EU.

Jeśli już mówimy o listwach zasilających to na blogach podróżniczych można przeczytać  poradę jak zyskać fanów na lotnisku. Wystarczy zabrać ze sobą przedłużać i podłączyć do jednego z niewielu dostępnych gniazdek. Na pewno znajdzie się grupa osób, która będzie Ci wdzięczna za możliwość podładowania telefonu lub laptopa.

Wynalazca:  Jake Zien
Liczba sprzedanych sztuk: 621 552
Zysk wynalazcy: $604 194
Zysk społeczności: $998 349

Link do Pivot Power

2. Cordies ($3)

quirky6

Stephen Stewart zaprojektował prosty gadżet biurowy. Powyższa wersja jest gumowa, dostępne są też jednak metalowe odmiany produktu. Stosunkowo tanie i proste rozwiązanie odwiecznego problemu z kablami, które mają tendencję plątania się i spadania z biurka. Dostępny w wielu kolorach.

Wynalazca: Stephen Stewart
Liczba sprzedanych sztuk: 519 946
Zysk wynalazcy: $349,220
Zysk społeczności: $488 040

Link do Cordies

3. Contort ($10)

quirky5

Wygodny rozgałęziacz USB z elastyczną gumową wtyczką do laptopa by chronić peryferia od przypadkowego „przetrącenia”. Dodatkowo można owinąć kabel wokół urządzenia dla lepszej organizacji pracy. Przydatne w podróży i na małych przestrzeniach do pracy.

Wynalazca: Nomad
Liczba sprzedanych sztuk: 88 182
Zysk wynalazcy: $30 559
Zysk społeczności: $55 006

Link do Contort

4. Pen Zen ($12,99)

quirky3

Ten bambusowy organizer na biurko to prosta konstrukcja, którą skutecznie przyciąga biurowe spinacze i daje się ustawić w pionie. Minimalizm widać ma swoje zalety, gdyż produkt zdobył bardzo dobre recenzje i do tego jest też dostępny w dość atrakacyjnej cenie.

Wynalazca: E. van de Bospoort
Liczba sprzedanych sztuk: 11 124
Zysk wynalazcy: $38 433
Zysk społeczności: $63 431

Link do Pen Zen

5. Converge ($69,99)

quirky4

Ten pomysł zebrał dość sporo negatywnych komentarzy od kupujących choć sprzedało się go ponad 4883 sztuk. Sama idea świetnie zaprojektowanej stacji do ładowania urządzeń na biurku z 4 portami USB zasługuje na uwagę. Jak pokazuje ten przykład, w praktyce takie pomysły potrzebują więcej pracy by dopracować szczegóły. No i cena $70 dolarów to małych nie należy.

Zaletą urządzenia jest to, że kable mamy dobrze zorganizowane a urządzenia można wygodnie poukładać.

Wynalazca: Jin Chai
Liczba sprzedanych sztuk: 4 883
Zysk wynalazcy: $24 615
Zysk społeczności: $55 191

Link do Converge

6. Nimbus: Uniwersalny Zegar ($99,99)

quirky7

To już typowy gadżet, ale szczególnie przydatny dla tych, dla których zastrzyku dopaminy do mózgu dostarczają lajki, maile czy wszelkiej inne atrakcje serwowane przez Internet. Jeśli więc chcesz być na bieżąco z informacjami ile osób lubi Twój fanpage, jaki jest kurs akcji albo jaka jest temperatura za oknem bo masz rozwiązanie. Przyznam szczerze, że bardzo podobna się pomysł i design, który wpisuje się w trend „Internet of things”. Szkoda tylko, że sądząc po recenzjach, produkt jest mocno niedopracowany i nie działa zgodnie z założeniami.

Wynalazca: Ryan Pendleton
Liczba sprzedanych sztuk: 1 769
Zysk wynalazcy: $47 429
Zysk społeczności: $56 739

Link do Nimbusa

Jaki jest Twój pomysł?

Przykład wynalazcy Power Pivot pokazuje, że potrzebny jest dobry pomysł na rozwiązanie codziennego problemu. Rozejrzyj się wkoło, popatrz na sposób w jaki pracujemy czy korzystamy z urządzeń domowych. Może jest coś irytującego w tej codzienności co można usprawnić jak zrobił to Jake Zien.

Swoje pomysły możesz zgłaszać na Quirky lub też wspierać koncepcje projektów by udało się je zrealizować.

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!