Menu
Lifestyle

Dilbert woli przeciętność od 10 tysięcy godzin

Wiele ludzi spędza całe godziny przegrzebując Internet w poszukiwaniu magicznych formuł i sekretów jak osiągnąć sukces w biznesie, sporcie czy sztuce. Wydaje im się, że posiądą jakąś magiczną wiedzę i wdrożą ją w życie co pozwoli im dotrzeć do pożądanego miejsca. Najlepiej bez większego wysiłku. Sieć pełna jest „15 sposobów na…”

Prawda jest taka, że żadna sekretna receptura nie istnieje. Jedyną receptą na doskonałość w wybranym obszarze jest ciężka praca. Godziny. Setki i tysiące godzin. Świetnie widać to po sportowcach. Mój znajomy trenował kiedyś pływanie. Wstawał o 5 rano przed wszystkimi i szedł na basen. Gdy inni szli do domu po szkole oglądać telewizję, on znowu wybierał się na pływalnię.

Dilbert ma jednak odmienne zdanie na temat 10 tysięcy godzin.

dilbert

  • „Badania pokazują, że potrzeba 10 tysięcy godzin praktyki by być wybitnym w czymkolwiek.
  • Wydaje mi się, że chęć ćwiczenia tej samej rzeczy przez dziesięć tysięcy godziny zalicza się do chorób umysłowych
  • To mi pozwala lepiej się czuć z moją przeciętnością
  • Nie ma za co.”

Ważne są oczywiście najlepsze praktyki w zarządzaniu, skuteczne techniki sprzedaży, inspiracje przy tworzeniu dzieł sztuki czy wiedza potrzebna do zaprojektowania budynku by się nie zawalił. Nie ma jednak magicznej reguły. Gdyby była, to wiele osób by ją zastosowało i przestałaby być magiczna.

Na osoby, które nie chcą pracować ciężko czeka przeciętność. Wyprzedzą ich ludzie, którzy inwestują swój czas i wysiłek by iść do przodu. Nie należy mylić tego z wyścigiem szczurów, zarzynaniem się czy pracą ponad siły. Bo praca jest tylko narzędziem a nie celem samym w sobie. Chodzi jednak o wybranie zajęcia, które najbardziej nam odpowiada i wytrwałym podążaniu obraną ścieżką. Jakie to proste, prawda?

Proste odpowiedzi wydają się jednak najtrudniejsze do przyjęcia. Niewiarygodne. Skoro to takie łatwe to dlaczego nie każdemu się udaje dojść do perfekcji? Bo w życiu to, co oczywiste często przychodzi z największym trudem i oczywistość wcale nie równa się rzeczywistości. Zawsze znajdą się jednak kuglarze oferujący nam dietę cud, szybki sposób na zarobienie pieniędzy czy bezstresowe życie.

W książce Daily Rituals: How Artists Work znajdziecie fragmenty, które świetnie opisują rzeczywistość codziennego siadania do rutynowej pracy:

„Dzisiaj znowu pracowałem od siódmej rano do szóstej wieczorem, bez oderwania za wyjątkiem tego, by coś zjeść.” napisał Vincent van Gogh w 1888 roku w liście do swojego brata, Theo, dodając „Zmęczenie nie przechodzi mi przez myśl, powinienem namalować kolejny obraz tej nocy i doprowadzić dzieło do końca”.

„Inspiracja jest dla amatorów,” powiedział artysta Chuck Close. „My po prostu siadamy do pracy i robimy”.

Trzeba jednak pamiętać o tym by 10 000 godzin pracy inwestować w sferę, które nas pasjonuje.

„Jeżeli robisz coś co nie współgra z twoim duchem, to 5 minut ciągnie się jak cała godzina.”
Sir Ken Robinson

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!