Menu
Ludzie

Elon Musk geniuszem innowacji jak Jeff Bezos i Steve Jobs

Przez dłuższy czas obserwowałem sukcesy i porażki Jeffa Bezosa, szefa Amazon, największego sklepu internetowego na świecie. Traktowałem go jako hazardzistę biznesowego, którego spółka w 2000 roku odnotowała 1 miliard dolarów straty (tak, miliard, nie milion) a mimo to potrafił przekonać siebie i innych, że nie jest szalony i że ma plan wyjścia na prostą. 10 lat później Amazon był 1 miliard dolarów, ale na plusie!

Jakie niebywałe cechy osobowości trzeba posiadać by zarządzać tak ogromnym przedsięwzięciem, ryzykować tysiące miejsc pracy realizując swoją wizję sukcesu biznesowego? Dzisiaj Amazon zdominował nie tylko rynek e-commerce w USA i wielu innych krajów na świecie, ale również rynek chmury obliczeniowej, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Elon Musk jest, podobnie jak Bezos, geniuszem innowacji prowadząc ogromne przedsięwzięcia biznesowe w niebywale odważnych obszarach i to w trzech innowacyjnych branżach jednocześnie. Łączy w sobie rolę inżyniera, wynalazcy i przedsiębiorcy. Jest Thomasem Edisonem dzisiejszych czasów.

Elektryczne samochody, loty w kosmos i panele słoneczne

W lutym 2011 magazyn Forbes umieścił Muska w rankingu „20 najlepszych prezesów poniżej 40tki w Ameryce”. W pełni zasłużona nominacja biorąc pod uwagę fakt, iż:

  1. Buduje rakiety kosmiczne i organizuje komercyjne loty na orbitę okołoziemską w ramach SpaceX,
  2. Wspiera największą firmę produkującą panele słoneczne w USA – Solar City (zasiada w radzie nadzorczej i wspierał przedsięwzięcie finansowo),
  3. Produkuje na największą skalę na świecie samochody elektryczne Tesla budując obecnie gigafabrykę o powierzchni 10 milionów kilometrów (równej 137 boiskom piłkarskim), która będzie produkować baterie do samochodów z napędem elektrycznym.

fot. jurvetson / flickr.com / CC BY 2.0fot. jurvetson / flickr.com / CC BY 2.0

Jaki trzeba mieć zmysł biznesowy i cechy by zarządzać wielomilardowymi inwestycjami w szalenie nowatorskich oraz ryzykownych branżach i we wszystkich z nich odnieść sukces?

Elan Musk mógł sobie pozwolić na takie inwestycje dzięki temu, że wiele lat wcześniej stworzył, rozwinął i sprzedał serwis Zip2 a w następnej kolejności PayPal, który jest wiodącą platformą płatności elektronicznych na świecie. Mógł na tym poprzestać, gdyż już wtedy uznawany był za jednego z najbogatszych ludzi w Krzemowej Dolinie i to w wieku 28 lat. Dla niego był to jednak dopiero początek podbijania świata.

Z czego bierze się fenoment Elona?

Fenomen Elona Muska tkwi jeszcze gdzie indziej. Jest on niebywałym wizjonerem, który potrafi patrzeć bardzo daleko w przód, dostrzegać problemy w skali globalnej i znajdować na nie rozwiązania. Osiągnięcie sukcesu w jednej ze wspomnianych powyżej pionierskich dziedzin byłoby już niebywałe same w sobie, ale w trzech na raz!

Wierzy mocno w to, że nasza planeta jest zagrożona w sferze środowiska i efektu cieplarnianego – choć wielu pseudoekologów wzbogaciło się w tym obszarze, to Elon pokazuje twarde dane dotyczące wzrostu temperatury w skali planety i przekonuje, że jednym z rozwiązań są elektryczne samochody czy energia pozyskiwana ze słońca. Nikt inny nie przeciwstawił się lobby paliwowemu na taką skalę!

Od dawna wiadomo, że barierą dla rozwoju samochodów elektrycznych były niewystarczająco dobre baterie. Dlatego gigafabryka w stanie Nevada, która od 2017 roku będzie zatrudniać 6500 pracowników wyprodukuje w ciągu roku więcej baterii samochodowych niż wszystkie takie fabryki na świecie w roku 2013.

Musk Jest przekonany, że ludzkość będzie musiała zaludnić inne planety, gdyż istnieje zbyt wiele zagrożeń związanych z bronią atomową czy problemami klimatycznymi i będziemy potrzebowali planu B. Stąd między innymi takie zaangażowanie Muska w firmę SpaceX będącą pierwszą organizacją komercyjną w USA, która przejęła miliardowe kontrakty od NASA by realizować programy kosmiczne (pierwszy o wartości 1,6 miliarda dolarów).

Kryzys na rynku kredytów hipotecznych w 2008

Jak większość przedsiębiorców, Elon potrafił też stawić czoła kryzysom. Jeden z nich pojawił się wraz z nastaniem załamania finansowego na rynku kredytów hipotecznych w USA w 2008. To był też moment, kiedy nie powiódł się start trzeciej rakiety w ramach SpaceX oraz nastąpiło załamanie na rynku paneli słonecznych (Solar City). Pojawiło się też szereg problemów z finansowaniem rozwoju Tesli.

Jak wielu genialnych przedsiębiorców, udało mu się pokonać te trudności pozyskując kontrakt na dostawę baterii do samochód Smart oraz przekonał Daimlera to zainwestowania 50 milionów dolarów w Teslę. Powiódł się też finalnie start czwartej rakiety SpaceX, uzyskał szereg kontraktów na loty w przestrzeń kosmiczną zaś Solar City stało się największą firmą tego typu na świecie.

Geniusz innowacji

Elon Musk to geniusz innowacji skali Steve’a Jobsa czy wspomnianego Jeffa Bezosa. Ludzi biznesu, który podbijali nowe rynki, gdy inni stukali się w głowę. Wiele osób kpiło z Apple, gdy zaprezentowano pierwszego iPada. Mówiono, że to duży smartphone i że tablety nie zyskają na znacznej poparności. Rok później 40% prezesów spółek Fortune 500 posiadało iPady.

Elon Musk to nie tylko niebywały wizjoner, ale człowiek, który potrafi pomysł przekuć w perfekcyjną realizację na bardzo trudnych rynkach. Wiąże się to z zarządzanie budżetami liczonych w miliardach dolarów, realizowanie kontraktów o wartości setek milion i dbanie o dziesiątki tysięcy pracowników. I choć otaczają go najlepsi eksperci, to jest on mózgiem operacji.

Zachęcam do obejrzenia dokumentu opublikowanego przez Bloomberg Business na temat przedsięwzięć Elona Muska

 

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!