Menu
Motywacja

Ostatni wykład, który zachwycił miliony ludzi na całym świecie

Randy Pausch przez wiele lat dzielił się ze studentami swoją fascynacją światem. Był doktorem na znanej amerykańskiej uczelni Carnegie Mellon University i we wrześniu 2007 roku postanowił poprowadzić swój ostatni wykład. Miał tylko 46 lata, ale rak trzustki wydał na niego wyrok – wiedział, że zostało mu już tylko kilka miesięcy życia.

Uznał, że najważniejsza lekcja, jaką może wygłosić będzie dotyczyła tego, „Jak skutecznie realizować marzenia z dzieciństwa?”. Już na samym początku dostał owacje na stojąco by później zachwycać widownię inspirującym wystąpieniem na temat życia i tego jak udało mu się spełnić swoje marzenia. Na scenie wykonywał pompki by pokazać, że jest w świetnej formie, bawił się wielkimi pluszakami i przekonywał dlaczego warto pozwolić dziecku mazać po ścianach w swoim pokoju.

„Większość z nas miało w dzieciństwie marzenia: miejsca, które chcieliśmy zwiedzić, ludzi, których chcieliśmy spotkać, pracę, która chcieliśmy wykonywać. To wszystko to nasze marzenia, które mogą się stać potężnym źródłem motywacji. Niektórzy z czasem rezygnują z nich. Zachowanie ich to podstawowa wartość, która świadczy o naszym człowieczeństwie”.

Nagranie z wykładu trafiło do sieci i bardzo szybko dotarło do milionów internautów na całym świecie. Randy zdobył sympatię odbiorców swoją dziecięcą naturą i autentycznością człowieka, który uczył innych jak przebijać mury własnych ograniczeń i jak żyć kreatywnie. To jedno z najbardziej wyjątkowych i inspirujących wideo, jakie oglądałem – łączy w sobie aspekty motywacji, człowieczeństwa, inspiracji, marzeń i osiągania życiowych celów.

„Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń”

Zmarł niecały rok po tym wykładzie w lipcu 2008 roku wydając przed śmiercią książkę, która stała się bestsellerem, a która to jeszcze szerzej opisuje jak spełniać marzenia z dzieciństwa.

 

Ostatnio pisałem o tym, czego żałujemy przed śmiercią. Wygląda na to, że Randy miał wiele powodów do satysfakcji, gdy odchodził z tego świata zostawiając po sobie dziedzictwo.

W maju 2008 roku magazyn Time umieścił Randy Pausch’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, zaś na uczelni Carnegie Mellon University z budowano podświetlany pomost łącząct dwa budynki uczelni jako wyraz uznania za wkład Randy Pausch’a w edukację (The Randy Pausch Memorial Footbridge został zbudowany w 2009 roku).

Randy Pausch Bridge

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!