Randy Pausch przez wiele lat dzielił się ze studentami swoją fascynacją światem. Był doktorem na znanej amerykańskiej uczelni Carnegie Mellon University i we wrześniu 2007 roku postanowił poprowadzić swój ostatni wykład. Miał tylko 46 lata, ale rak trzustki wydał na niego wyrok – wiedział, że zostało mu już tylko kilka miesięcy życia.
Uznał, że najważniejsza lekcja, jaką może wygłosić będzie dotyczyła tego, „Jak skutecznie realizować marzenia z dzieciństwa?”. Już na samym początku dostał owacje na stojąco by później zachwycać widownię inspirującym wystąpieniem na temat życia i tego jak udało mu się spełnić swoje marzenia. Na scenie wykonywał pompki by pokazać, że jest w świetnej formie, bawił się wielkimi pluszakami i przekonywał dlaczego warto pozwolić dziecku mazać po ścianach w swoim pokoju.
„Większość z nas miało w dzieciństwie marzenia: miejsca, które chcieliśmy zwiedzić, ludzi, których chcieliśmy spotkać, pracę, która chcieliśmy wykonywać. To wszystko to nasze marzenia, które mogą się stać potężnym źródłem motywacji. Niektórzy z czasem rezygnują z nich. Zachowanie ich to podstawowa wartość, która świadczy o naszym człowieczeństwie”.
Nagranie z wykładu trafiło do sieci i bardzo szybko dotarło do milionów internautów na całym świecie. Randy zdobył sympatię odbiorców swoją dziecięcą naturą i autentycznością człowieka, który uczył innych jak przebijać mury własnych ograniczeń i jak żyć kreatywnie. To jedno z najbardziej wyjątkowych i inspirujących wideo, jakie oglądałem – łączy w sobie aspekty motywacji, człowieczeństwa, inspiracji, marzeń i osiągania życiowych celów.
„Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń”
Zmarł niecały rok po tym wykładzie w lipcu 2008 roku wydając przed śmiercią książkę, która stała się bestsellerem, a która to jeszcze szerzej opisuje jak spełniać marzenia z dzieciństwa.
Ostatnio pisałem o tym, czego żałujemy przed śmiercią. Wygląda na to, że Randy miał wiele powodów do satysfakcji, gdy odchodził z tego świata zostawiając po sobie dziedzictwo.
W maju 2008 roku magazyn Time umieścił Randy Pausch’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, zaś na uczelni Carnegie Mellon University z budowano podświetlany pomost łącząct dwa budynki uczelni jako wyraz uznania za wkład Randy Pausch’a w edukację (The Randy Pausch Memorial Footbridge został zbudowany w 2009 roku).