Menu
Produktywność

Pakuj się na wyjazd służbowy jak George Clooney!

Jeżeli podróżujesz w celach biznesowych to z pewnością nie raz wyzwaniem było dla Ciebie odpowiednio się spakować – od laptopa i ładowarek po t-shirty i buty do biegania.

Poniższe rady to dobre praktyki bazujące na doświadczeniach osób, którzy realizując się zawodowo nabijają setki tysięcy mil lotniczych.

Minimalizm w pakowaniu

Nie sztuką jest zabrać ze sobą ogromną walizkę napakowaną zbędnymi rzeczami. Rzeczy w tym by spakować się tak, aby zabrać ze sobą tylko naprawdę najpotrzebniejsze rzeczy.

Ryan Bingham, główny bohater kultowego filmu „W chmurach”, grany przez  George’a Cloney’a aż 322 dni w roku spędzał w delegacji. Samolot był jego drugim domem a walizka szafą na kółkach. Dlatego miał wypracowaną rutynę i patenty by podróżować praktycznie.

Minimalizm dotarł także do obszaru pakowania i podróżowania a chodzi w nim przede wszystkim o wygodę i pragmatyzm. Pakowanie ma zajmować niewiele czasu, walizka powinna być możliwie najmniejsza zapewniając tylko niezbędne wyposażenie potrzebne do realizowania zadań.

Zacznijmy od walizki

Decyzja o zakupie solidnej walizki pojawia się prędzej czy później dla każdego, kto często podróżuje. Gdy szukałem czegoś nowego dla siebie zależało mi na znalezieniu walizki, która zapewni komfort podróży pociągiem i samolotem, będzie lekka i wystarczająco pakowna by pomieścić niezbędnik.

Przerobiłem kilka wariantów słuchając także tych, którzy wyjazdy w delegację opanowali do perfekcji.

Rozmiar i ciężar – od początku nastawiałem się na kabinówkę – przy dobrej organizacji wystarcza nawet przy tygodniowym wypadzie za ocean (pod warunkiem, że można jeszcze zabrać ze sobą dużą torbę na laptopa). Bardzo zależało mi by była możliwie najlżejsza (poniżej 3 kg) i solidnie zaprojektowana.

Miękka czy twarda (materiał czy skorupa)? – materiał pozwala „wypchać” walizkę ponad jej objętość choć łatwiej się brudzi, zaś skorupa jest bardziej designerska i często wytrzymalsza (choć słyszałem, że potrafi pęknąc, gdy przemili panowie z obsługi lotniskowej trenują przed olimpiadą rzut młotem). Nie miałem dobrych doświadczenie z twardymi walizkami, więc wybrałem materiał.

2 kółka (wózek) czy 4 (spinner)? – jeżeli kupujesz kabinówkę to bierz koniecznie 4 kółka – są nieocenione w wąskich przejściach w pociągach i samolotach, gdyż można przeciskać się węższą jej częścią. Osoby często podróżujące samolotami (frequent flyers) skarżą się czasami, że nadając walizkę z 4 kółkami na bagaż można łatwo stracić kółko. To jednak ryzyko warte podjęcia bo wygoda przy 4 kółka jest nieoceniona.

Walizka SamsoniteWalizka, która spełniła moja potrzeby to Samsonite B-Lite Lighter Spinner 55 cm V79-203. Polecał ją też Michał Śliwiński, twórca Nozbe.com – internetowego narzędzia do organizacja zadań, które osiągnęło międzynarodowy sukces.

Wyprzedzając wątpliwości, Samsonite nie jest sponsorem tego artykułu – zapewne znajdziecie tańsze odpowiedniki lekkich kabinówek z 4 kółkami za 250-400 zł, które sprawdzą się równie dobrze. Zależało mi na dobrej marce i solidnym wykonaniu pamiętając wcześniejsze zakupy walizek w supermarkecie.

Zaletą B-Lite 55 cm jest świetny design, dobrej jakości wykorzystane materiały, ultralekkość oraz wewnętrzne dwie kieszenie (jedna na koszule i bieliznę, druga na kosmetyki i drobiazgi) a także worek na buty. Wadą jest wysoka cena (530 zł netto) oraz słabo dostępna i mało pojemna kieszeń z przodu (gazeta lub magazyn nie wejdzie – czas się przerzucić na Kindle’a 🙂

George Clooney w filmie „W chmurach” korzystał z walizki  Travelpro Crew 7 22″ – jest zbliżonych rozmiarów, co B-Lite, ale prawie dwukrotnie cięższa 4,4 kg vs. 2,3 kg na rzecz Samsonite’a. Travelpro posiada jednak lepsze kieszenie z przodu, można ją rozszerzyć oraz ma wbudowany pokrowiec na garnitur.

Co ze sobą zabrać?

Jeżeli zdecydujemy się na kabinówkę narzucając sobie minimalistyczny styl przy pakowaniu to będzie łatwiej przygotować listę bo nie poszalejemy. Poniższa lista jest dość uniwersalna i zakłada podróżowanie w ubiorze oficjalnym (smart – garnitur lub smart casual – marynarka + dżinsy). Panie zapewne podmienią/dodadzą kilka składników.

Ubrania

 • Koszule (najlepiej typu non-iron)
 • T-shirty
 • Sweter / bluza
 • Dżinsy
 • Slipki i skarpetki
 • Lekka torba na laptopa (lub osobno duża torba)
 • Kosmetyki
 • Buty
 • Kąpielówki + klapki
 • Bardzo lekka kurtka przeciwdeszczowa
 • Pokrowiec na garnitur

Sprzęt do pracy

 • Laptop
 • Zasilacz, myszka, przejściówki
 • Ładowarka
 • Słuchawki
 • Wizytówki
 • Notes + ołówek
 • Dysk zewnętrzny

Jak się pakować?

Do odpowiedzi na to pytanie posłuży film wideo nakręcony przez, wspomnianego wcześniej, Michała Śliwińskiego. Demonstruje co ze sobą zabrać w podróż i jak spakować się w bagaż kabinowy. Jak się okazuje, przy dobrej organizacji można zabrać ze sobą dosyć sporo. Zabawne jest to, że Michał podczas prezentacji ubrał nawet białe rękawiczki, w jakich można spotkać pracowników na lotniskach.

A jakie są Twoje doświadczenia z pakowania się na wyjazdy służbowe, doborze walizki i zabieraniu tylko tego, co niezbędne?

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!