Menu
Produktywność

W których krajach pracuje się najbardziej efektywnie?

Wyniki badań prowadzonych przez Tony Schwartz’a podkreślają, że pracując rozsądną liczbę godzin tygodniowo zapewniasz sobie dużo wyższą efektywność niż przesiadywanie w pracy bez końca.

A jak wygląda korelacja między liczbą godzin pracy a efektywnością na poziomie wybranych krajów? Dla przykładu, Niemcy są wśród krajów o najkrótszym tygodniu pracy, gdzie pracownicy spędzają w biurze średnio 35 godziny tygodniowo będąc przy tym najbardziej produktywnym narodem.

Statystyki przedstawione na poniższej infografice dają do myślenia, ale należy je analizować biorąc szerszy obraz sytuacji pod uwagę. W wielu przypadkach dobrze rozwinięte i bardziej przedsiębiorcze gospodarki mogą sobie pozwolić na mniej godzin za biurkiem. Szczególnie jeśli tworzą firmy od pokoleń.  Przerobili już swoje błędy, wypracowali najlepsze praktyki i czerpią zyski z optymalizacji procesów oraz ekspansji na nowe rynku. Mówimy tu o krajach typu Holandia, Dania, Niemcy czy Wielka Brytania.

3 tezy na temat produktywności na poziomie kraju

Można więc wysunąć następujące tezy:

1. W krajach mniej rozwiniętych pracuje się więcej, ze względu na relatywnie niższą efektywność oraz chęć szybszego rozwoju i dogonienia czołówki. Braki trzeba zasypywać godzinami.

2. W tym wyścigu należy zadbać o złoty środek w skali mikro jeśli chodzi o liczbę godzin za biurkiem skupiając się przede wszystkim na skuteczności każdej przepracowanej jednostki czasu. Daje się też dostrzec zależność, że dokładanie każdej kolejnej godziny pracy ma coraz mniejszy wpływ na wzrost PKB .

3. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu produktywności w skali kraju, można sobie pozwolić na bardziej komfortową i krótszą pracę. Takie zachowanie można dostrzec w krajach, które już nie są na dorobku jak chociażby Anglia czy Holandia.

I na koniec małe podsumowanie wniosków z infografiki popartych badaniami.

Pracownicy pracujący mniej godzin w tygodniu są bardziej lojalni i rzadziej mają problemy ze stresem czy chorobami. Są też bardziej produktywni w przeliczeniu na godzinę pracy.

Produktywnosc Infografika

 

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!