Menu
Ludzie

Mark Boyle rozdał wszystko i zamieszkał w przyczepie

Zarządzał dwoma firmami dostarczającymi organiczną żywność by w 2008 roku rzucić wszystko i rozpocząć życie bez pieniędzy mieszkając w przyczepie.

Przyświecał mu słynny cytat Gandhiego:

„Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”

Przerażało go to jak bardzo ludzie doprowadzają do zniszczenia środowiska poprzez walkę o zasoby naturalne i jak prowadzą nieetyczny biznes czy sposób w jaki traktują ludzi do pracy.

„Jesteśmy całkowicie nieświadomi poziomu zniszczeń i cierpień jakie związane są z rzeczami, które kupujemy”

Ile marnujemy jedzenia i jak niezdrowo podchodzimy do kwestii pieniędzy.

„Jeśli uprawialibyśmy własne jedzenie, nie marnowalibyśmy 1/3 tego co dzisiaj. Jeśli zbudowalibyśmy swoje krzesła i stoły, nie wyrzucalibyśmy ich podczas zmiany wystroju. Jeśli mielibyśmy oszczyszczać dla siebie wodę pitną, pewnie byśmy jej nie zatruwali”.

Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Jak żyje na co dzień?

Przeprowadził się do przyczepy, która stoi na jeden z organicznych farm.

  • Ma telefon i laptopa napędzanego panelami słonecznymi – uznał, że jest to dla niego niezbędne by móc komunikować światu swoją filozofię życia.
  • Uprawia własne warzywa oraz korzysta z jedzenia wyrzucanego przez duże sklepy (do miasta dojeżdża na rowerze 34 mile)
  • Zamiast papieru toaletowego korzysta z gazet z lokalnego kiosku, które idą na zniszczenie
  • Ogrzewa się dzięki piecykowi na drewno
  • Pastę do zębów przygotowuje z ości ryb i nasion

Mimo wielu niedogodności nie tęskni za starym światem – stresem, korkami ulicznymi, wyciągami z banku czy rachunkami z gaz. Na pytanie czym jest dla niego wolność odpowiedział „Wyzwolniem od tyranii ciągłych pragnień”. Przez ostatnie lata otrzymał tysiące emaili i prowadzi społeczność internetową wokół swojego bloga The Freeconomy Community – http://www.justfortheloveofit.org/blog

4 pierwsze wnioski jakie wyciągnął

Z pierwszego okresu nowego stylu życia wyciągnął takie wnioski:

  1. Prawdziwe bezpieczeństwo daje przyjaźń a nie pieniądze.
  2. Większość biedy w zachodnich krajach dotyczy sfery duchowej a nie materialnej.
  3. Niezależność to tak naprawdę współzależność
  4. Jeśli nie masz płaskiego telewizora na ścianie to ludzie myślą, że jesteś ekstremistą.

Mark promuje Freeconomy i chce pomóc innym żyć podobnie

Po pierwszym roku życia w ten sposób zaczął dzielić się swoimi doświadczeniami. Wpierw na łamach dziennika Guardian udzielając wywiadów i pisząc artykuły.

 

W czerwcu 2012 roku wydał książkę „The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living”. Opisuje w niej wydarzenia ze swojego życia oraz praktyczne i filozoficzne wyzwania, którym musiał stawić czoło. Wszelkie zyski ze sprzedaży książki idą na fundusz Freeconomy i zostaną przeznaczone na zakup ziemi pod działalność fundacji „Freeconomy Community”. Pozwoli to stworzyć możliwość przyjęcia stylu życia bez pieniędzy kolejnym śmiałkom.

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!