Menu

O blogu

10 tysięcy godzin marzeń

„Aby osiągnąć poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, należy zaliczyć 10 tysięcy godzin ćwiczeń. W licznych badaniach z udziałem kompozytorów, koszykarzy, pisarzy, łyżwiarzy, pianistów koncertowych, szachistów i innych, liczba ta pojawia się nieustannie. 10 tys. godzin odpowiada z grubsza trzem godzinom ćwiczeń dziennie albo 20 godzinom tygodniowo przez 10 lat.”
Daniel Levin

Wszyscy jesteśmy przedsiębiorcami

Blog 10tysiecy.pl traktuje o przedsiębiorczości, o wychodzeniu poza utarte schematy i życiu w zgodzie z samym sobą. To blog o zmianie mentalności i o tym że wszyscy jesteśmy przedsiębiorcami – nawet jeśli pracujemy na etacie to zarządzamy własnym budżetem, płacimy rachunki i realizuje swoje własne życiowe cele. 10tysiecy pokazuje też jak zmienia się definicja pracy – z biegiem lat etat będzie miał coraz mniejsze znaczenie – więcej będziemy pracować wokół projektów a nie stanowisk oraz elastyczniej jeśli chodzi o miejsce i godziny pracy.

„Kiedy żyliśmy w jaskiniach, wszyscy byliśmy samozatrudnieni… znajdując pożywienie i karmiąc siebie. To tam zaczęła się historia człowieczeństwa. Wraz z rozwojem cywilizacji zdusiliśmy ją. Staliśmy się siłą roboczą, gdyż naznaczono nas „Jesteś pracownikiem”. Zapomnieliśmy, że jesteśmy przedsiębiorcami”. Muhammad Yunus
Laureat Nagrody Nobla i pionier mikropożyczek

Ten blog prowadzony jest jako inspiracja dla ludzi kreatywnych – twórców, przedsiębiorców, artystów. Wszystkich tych, którzy stawiają sobie cel i podążają w jego kierunku angażując swoją wiedzę, pasje i umiejętności by zmieniać rzeczywistość w swoim obszarze.

Świat jest fascynującym miejscem pełnym wyzwań, który jeszcze nigdy w historii nie dawał takich możliwości by budować coś od zera, jak obecnie. Tanie loty, szybka komunikacja, Internet, łatwość pozyskiwania wiedzy to tylko niektóre aspekty, które sprawiły, że można pracować dla klientów w Wielkiej Brytanii mieszkając w Tajlandii czy tworzyć plakaty, które znajdą klientów na Madagaskarze.

Kreatywni ludzie poszukują wiedzy oraz inspiracji w postaci wywiadów, najlepszych praktyk czy porad. Dodatkowo chcą poszerzać swoje horyzonty i pokonywać własne ograniczenia każdego dnia wychodząc ze swojej strefy komfortu. Jeżeli jesteś właśnie takim człowiekiem a świat jest dla Ciebie globalną wioską pełną możliwości, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Rozwijając się w jakiejkolwiek dziedzinie powinieneś zbudować wokół siebie ekosystem, który pozwoli Ci osiągnąć cele. Zaglądaj tutaj często a z pewnością pozyskasz inspirację, która doda Ci skrzydeł by działać i osiągać!

80% ludzi nie jest usatysfakcjonowanych ze swojej pracy

Każdy z nas ma talenty i pasje, które może przekuć na zajęcie dające ogromną satysfakcję i spełnienie. Odkrycie ich zajmuje trochę czasu, ale każdy moment jest dobry by się za to zabrać.

Szczególnie, że aż 80% ludzi według ankiety Deloitte’s Shift Index deklaruje, że nie czerpią satysfakcji ze swojej pracy. Nie ma nic gorszego niż zajęcie, które nas frustruje i jest wbrew naszemu potencjałowi. Z każdym rokiem gnuśniejemy a nasza wewnętrzne ja obumiera. Tkwimy w złotej klatce, która pozwala nam przeżyć za cenę zniewolenia wewnętrznego.

Badania pokazują, że rodzic, który wraca późno do domu nie ma tak negatywnego wpływu na dziecko, jak ten, który wraca z pracy, która go frustruje i nie daje spełnienia.

Jak John Grisham zrealizował swój talent?

Czy wiesz, że John Grisham, autor bestsellerów, takich jak: „Firma” czy „Raport Pelikana”, którego książki rozeszły się w nakładzie kilkuset milionów kopii zaczynał jako prawnik? Nie była to jednak praca, która dawała mu satysfakcję. Pomimo świetnych rezultatów i jeszcze lepszych zarobków. Co zrobił by to zmienić? Każdego dnia wstał o 5 rano, udawał się do swojego biura, parzył dzban kawy i siadał do pisania jeszcze przed rozpoczęciem normalnego dnia pracy. Przez 5 lat napisał w ten sposób 2 książki. 10 tysięcy godzin, które zainwestował w pisanie dało po latach rezultaty. Osiągnął mistrzostwo w swoim gatunku. Oprócz wytrwałości potrafił również poradzić sobie z porażką, gdy 28 wydawców odmówiło wydania jego pierwszej książki „A Time to Kill”.

Jak zrealizować w życiu swój potencjał?

Proces możemy podzielić na trzy kroki:

1. Odkrycie swoich talentów, umiejętności i pragnień

Czasem dokopanie się do swojego potencjału zajmuje kilka ładnych lat. Zbyt dużo w świecie zewnętrznych oczekiwań i uwarunkowań co mocno zniekształca obraz nas samych. Są jednak Narzędzia, które pozwalają zbadać swoje komepetencje i odkryć ścieżkę do spełnienia.

„Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­krywaj.”
Mark Twain

2. Zaplanowanie swojego życia na nowo

W wielu przypadkach nasze obecne życie, szczególnie zawodowe, mocno odbiega od tego jak naprawdę, naprawdę pragniemy by ono wyglądało.

“Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia będąc sterowanym przez innych. Miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną”.
Steve Jobs

Czasem wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy moja obecna praca jest na tyle pasjonująca, że wykonywałbym ja za darmo?”.

Są trzy ścieżki zmiany, które mamy do wyboru by dotrzeć do celu:

  1. Dalsze podążanie obranym kursem – bardziej świadome, głębiej sięgając do zasobów wewnętrznych jakimi obdarzyła nas natura.
  2. Zmiana zawodu czy typu wykonywanego zajęcia– najprościej w ramach firmy, w której pracujesz. Może po latach odkrywasz, że marketing jest nie dla Ciebie bo od dawna interesujesz się rynkiem IT i zachywcasz się każdą nowinką technologiczną a po nocach uczysz się administrowania serwerem. Większym wyzwaniem jest zmiana kursu oraz miejsca pracy, ale jak najbardziej możliwa. Jeśli na przykład masz dość sprzedaży a świetnie znasz język obcy to może czas zacząć udzielać lekcji np. dla osób specjalizujących się w sprzedaży zagranicznej.
  3. Przejście na swoje – ta ścieżka wymaga największych środków – odwagi, determinacji, starannego planowania i często pracy po godzinach, jak to zrobił John Grisham. Tu też są dwie opcje – albo przejście na samozatrudnienie albo założenie własnej firmy.

W sekcji „Ludzie” przeczytasz historie osób, którym powyższe się udało. Którzy odczytali własne możliwości i skoczyli na głęboką wodę by osiągnąć wewnętrzne spełnienie.

3. Przystąpienie do działania

Ta część jest bezapelacyjnie najtrudniejsza. Między „chcę” a „robię” jest olbrzymia przestrzeń, która trzeba zapełnić. Ale warto. Każdy kolejny krok buduje w nas pewność siebie i zapala do dalszego działania.

“Myślę, że jest coś dużo ważniejszego niż wiara: Działanie! Świat jest pełen marzycieli, ale brakuje tych którzy ruszą do przodu i zaczną stawiać konkretne kroki by realizować swoją wizję”
W. Clement Stone

Blog ten jest pełen inspiracji, historii, pomysłów i taktyk. Na pewno zaglądać będzie tu więcej osób takich, jak Ty, którzy dzisiaj czują, że ich życie może wyglądać inaczej.