Menu
Motywacja

Jak się podnieść po porażce? Jest na to sposób…

Przychodzi taki dzień, w którym życie powala Cię na kolana. Byłeś o krok od podpisania umowy z klientem, do czego przygotowywałeś się miesiącami i nie wyszło. A może straciłeś pracę lub zawaliło Ci się życie osobiste. Starałeś się o dofinansowanie na projekt i zastrzyk gotówki przeszedł Ci obok nosa. Kolejny Twój pomysł na życie się nie powiódł. Czujesz się pokonany i nie masz już siły iść dalej…

Denerwują Cię racjonalne porady znajomych jak wybrnąć z sytuacji i powrócić na ścieżkę.

I siedzisz tak patrząc przed siebie zastanawiając się dlaczego Ci się nie udaje mimo ogromnego wysiłku, który włożyłeś w to, co robiłeś. A przede wszystkim, jak sobie poradzić z poczuciem porażki, które odczuwasz po raz kolejny w swoim życiu.

Zanim zaczniesz coś z tym robić… przeczytaj poniższy tekst.

1. Na elitarną akademię wojskową West Point nie przyjmują najlepszych

Gdy analizowano setki kandydatów do akademii West Point i tego, co wpływa na ich późniejsze osiągnięcia wyłoniła się jedna cecha, która determinowała, który student najlepiej rokował:

„Kiedy naukowcy zaczęli badać nową grupę kadetów w West Point, mierzyli arytmetyczną średnią ocen, możliwości fizyczne, umiejętności wojskowe i samodyscyplinę. Kiedy skorelowali te czynniki z informacją, czy studenci porzucili szkołę, czy też ją ukończyli, ku własnemu zaskoczeniu stwierdzili, że wszystkie one razem wzięte miały mniejsze znaczenie niż coś, co naukowcy określili mianem „determinacji”, zdefiniowanej jako skłonność do „ciężkiej pracy nakierowanej na osiągnięcie założonych celów, utrzymanie wysokiego poziomu wysiłku i zainteresowania przez lata mimo doświadczeń porażki, przeciwności losu i braków postępu”.
Potęga Nawyku, Charles Duhigg

Gdy otwierałem tego bloga zacząłem od wpisu zatytułowanego „Jeśli odniosę więcej porażek niż ty, to wygrałem

„Nie ma znaczenia czy upadasz podążając za swoimi marzeniami. Chodzi o to by ciągle próbować nowych sposobów by osiągnąć zamierzony cel. Seth Godin przywołał świetną analogię pracy programisty, który modyfikuje kod swojego oprogramowania tak długo, aż ten zacznie działać. Tak samo jest w życiu, we własnym biznesie lub w pracy – jesteś koderem. Masz przed sobą klawiaturę – zacznij w nią stukać.”

Determinacja z jaką będziesz wstawał po upadku i szedł dalej jest miarą Twojej siły. Tak wygląda życie każdego człowieka, który chce wyjść poza przeciętność. W ten sposób uczymy się co nie działa a co działa by w przyszłości wybierać to drugie.

2. Porażka to konieczność – buduj na swoich mocnych stronach

Nie ma cudów. Jeśli chcesz osiągnąć coś więcej niż średnia krajowa to musisz wystawić się na ciosy. Nie raz spotka Cię zawód, poczucie beznadziei, bezsilności czy fałszywe przekonanie, że nie ma już perspektyw na dojście do celu. To normalne. Wszyscy tak mają.

„Ludzie czują się jak przegrani właśnie dlatego, że nikt ich nie nauczył jak spektakularnie upadać”
Matt Appling

Ja zliczyłem w ciągu ostatnich 10 lat wiele porażek i popełniłem mnóstwo błędów – wybierałem zajęcia, do których się nie nadawałem, wchodziłem w obszary, których nie czułem i realizowałem zadania poniżej oczekiwań.

Nauczyłem się jednak dzięki temu  czego nie robić, a co jest moją mocną stroną – dzielenie się wiedzą, budowanie relacji z ludźmi, prezentowanie czy pisanie. Skupiam się na zaletach a kryzysy traktuję jako część drogi, chociaż potrafią nieźle dać w kość.

Suma sumarum, budujemy na naszych mocnych stronach i to one są najważniejsze. Bo uczymy się na błędach, ale do celu dochodzimy rozwijając w sobie to, co najlepsze i co wyróżnia nas na tle innych.

3. Poznaj historie ludzi, którzy przeszli przez pole minowe

Słynny amerykański generał walczący w II wojnie światowej, George Patton, zwykł mawiać:

„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”

Pewien człowiek doświadczył bogatej listy przeciwności w swoim życiu:

  • lat 11 – umiera jego matka
  • lat 19 – umiera jego starsza siostra
  • lat 23 – traci pierwszą pracę
  • lat 24 – pierwszy nieudany interes
  • lat 26 – umiera jego narzeczona
  • lat 27 – przeżywa załamanie nerwowe
  • lat 34 – spotyka go niepowodzenie w staraniach o nominację na senatora
  • lat 39 – ponownie spotyka go niepowodzenie w staraniach o nominację na senatora
  • lat 41 – umiera jego syn
  • lat 42 – umiera jego ojciec
  • lat 47 – doświadcza niepowodzenia w staraniach o nominację na stanowisko wiceprezydenta
  • lat 50 – przegrywa wybory do senatu
  • lat 51 – zostaje wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych

Powyższa lista to wycinki z życiorysu Abrahama Lincolna, który stawiał czoło niepowodzeniom w sferze biznesowej, politycznej i osobistej przez całe swoje życie. Cel, który osiągnął w wieku 51 lat był tylko ukoronowaniem jego siły i wytrwałości, którą prezentował przez wszystkie lata.

Firma Rovio Entertainment przez ponad 6 lat wypuściła na rynek 51 gier nie odnosząc większych sukcesów co doprowadziło ich na skraj bankructwa. Udało im się jednak dotrwać to tej 52. próby, która okazała się dla nich w 100% trafiona. Tak powstało Angry Birds.

Twórca internetowego radia Pandora otrzymał ponad 300 odmów od inwestorów, gdy starał się o wsparcie finansowe dla swojego start-upu. Był jednak zdeterminowany i w końcu otrzymał to, po co przyszedł.

Te wszystkie historie pokazują, że porażki testują Cię i hartują by przygotować na ważny moment, w którym przełamiesz szalę i odwrócisz negatywną passę. Jak treningi służb specjalnych – jak się nie spocisz podczas morderczego wysiłku na skraju wytrzymałości to nic nie osiągniesz.

4. Pamiętaj co mówił Rocky Balboa

Do tego fragmentu filmu warto wracać, szczególnie w momentach próby:

„Pozwól, że powiem ci coś, co już już wiesz. Świat nie jest usłany promieniami słońca i tęczą. To bardzo podłe i okropne miejsce i nie obchodzi mnie jaki jesteś twardy, sprowadzi cię na kolana i będzie tam trzymać jeśli tylko na to pozwolisz. Ani ja, ani ty, ani nikt inny nie uderzy tak mocno jak życie.

„W życiu nie jest ważne jak mocno uderzasz. Ważne jest ile ciosów jesteś w stanie przyjąć i dalej iść do przodu, ile możesz znieść i iść dalej do przodu. Tak się właśnie wygrywa.”

Jeśli wiesz ile jesteś wart zdobądź to i walcz o to! Ale musisz być gotowy na porażki i przyjmować je (…)”

5. Zatrzymaj się i pomyśl – porażka to kryzys, który prowadzi do zmian

Na całym świecie jest teraz tysiące ludzi, którzy w jakiś sposób czują się pokonani. Było ich miliony przed Tobą i będą miliony po Tobie.

Przegrana uczy nas często więcej bo kryzys sprawia, że mamy siłę by zmienić sposób działania, utarte nawyki i przekonania.

Albert Einstein powiedział „Tylko głupcy oczekują zmiany robiąc ciągle to samo”. Czasem próbując coś osiągnąć idziemy do przodu jak głupcy, powielając te same błędy.

Zatrzymaj się i zastanów co możesz zrobić inaczej następnym razem. Poradź się najlepszego przyjaciela, który czasem zna Cię lepiej niż Ty sam. Może to też czas by skorzystać z coachingu – spotkałem wiele osób, które bardzo na tym skorzystały zmieniając swoje myślenie i destrukcyjne przekonania.

6. Pamiętaj, że nie zaczynasz od zera

Nie daj sobie wmówić, że zaczynasz od zera. To nie prawda. Prawda jest taka, że właśnie wchodzisz na kolejny poziom. Nauczyłeś się nowych rzeczy. Nikt Ci tego nie zabierze co już osiągnąłeś. Każde doświadczenie coś w nas zmienia.

W magazynie Esquire można było przeczytać:

„…w wieku 25 lat Tommy Hilfiger, po serii chybionych inwestycji, stracił cały majątek. Zapisał się na studia biznesowe, potem przeniósł, już z żoną, do Nowego Jorku, gdzie pracował jako projektant. Wreszcie w 1985 r. przy wsparciu inwestora założył własną firmę, którą 25 lat później sprzedał koncernowi Phillips-Van Heusen za trzy miliardy dolarów. Nadal jest w niej jednak głównym projektantem i udziałowcem”.

Pamiętaj, nigdy nie zaczynasz od zera, ale biegniesz dalej na wyższym poziomie.

7. Idź poćwiczyć

Na pewno wiele stresu kosztowała Cię ta sytuacja i organizm nieźle oberwał. Daj mu odpocząć poprzez wysiłek fizyczny. Zastrzyk endorfiny do mózgu postawi Cię na nogi i wyłączy trochę rozszalały umysł, który potrafi nieźle zadręczać. Niech ruch go wyciszy. Rower, bieganie, rolki, basen czy siłownia. Cokolwiek. A jak nie masz siły się zmotywować to znajdź sobie kogoś kto Ci w tym pomoże.

A potem wróć i idź dalej. Po prostu. Wytrwałość i determinacja to matka każdego sukcesu. Czasem powrót na właściwe tory zajmuje mniej, a czasem więcej czasu. Porażka, kryzys, upadek to tak naprawdę informacja zwrotna od życia i doskonała okazja na nowe otwarcie będąc bogatszym o nowe doświadczenia. Kluczowe jest odpowiednie nastawienie i zmiana przekonać, która uczyni każde kolejny powrót do pionu łatwiejszym.

„Ludzie wytrwali zaczynają swój sukces tam, gdzie inni kończą niepowodzeniem.”
Edward Eggleston

About Author

Moją pasją jest inspirowanie ludzi do wdrażania twórczych pomysłów w życie i rozwijania zmysłu przedsiębiorczości. Zajmuję się marketingiem i technologiami internetowymi. Doradzam firmom, prowadzę szkolenia, warsztaty i występuję na konferencjach. Przeczytaj O blogu lub skontaktuj się!