Produktywność Budzik

Opublikowano 8 marca 2014 | przez Paweł Montwiłł

10

5 nawyków bogatych ludzi

To, co skłania nas do rozwoju to marzenia. Od nich się wszystko zaczyna. To one popychają nas do tego by wypłynąć na nowe wody. By jednak dopłynąć do celu trzeba być skutecznym w tym, co robimy.

Poniższa lista 5 nawyków bogatych ludzi powinna tak naprawdę nazywać się listą nawyków skutecznych ludzi. Ludzi, którzy nie tłumaczą się, że się nie da, tylko szukają sposobów by realizować swoje plany.

Pomyśl o swoich celach i sprawdź, który nawyk na liście może pomóc Ci je osiągnąć.

1. Wstają ponad 3 godziny przed pracą

John Grisham, autor bestsellerów, takich jak: „Firma” czy „Raport Pelikana”, którego książki rozeszły się w nakładzie kilkuset milionów kopii zaczynał jako prawnik. Nie była to jednak praca, która dawała mu satysfakcję pomimo świetnych rezultatów i jeszcze lepszych zarobków. Co zrobił by to zmienić?

Każdego dnia wstawał o 5 rano, udawał się do swojego biura, parzył dzban kawy i siadał do pisania jeszcze przed rozpoczęciem normalnego dnia pracy.

Przez 5 lat napisał w ten sposób 2 książki. 10 tysięcy godzin, które zainwestował w pisanie dało po latach rezultaty. Osiągnął mistrzostwo w swoim gatunku. Oprócz wytrwałości potrafił również poradzić sobie z porażką, gdy 28 wydawców odmówiło wydania jego pierwszej książki „A Time to Kill”.

Patrząc na przykład dotyczący codzienności to na forach o bieganiu można przeczytać wiele relacji młodych ludzi, którym urodziły się dzieci i nie mają za dużo czasu by móc realizować swoją pasję. Dlatego wstają o 5:00, nakładają buty i wychodzą na dwór by przebiec zaplanowane kilometry zanim wstaną pozostali domownicy.

2. Słuchają audiobooków podczas drogi do pracy

Słuchanie audiobooków odkryłem dzięki mojego dobremu znajomemu, który kupuje je w angielskiej wersji językowej i słucha w drodze do pracy. Szybko podłapałem temat bo zawsze skarżyłem się, że nie mam kiedy czytać książek. A o korzyściach słuchania audiobooków w oryginale nie trzeba nikogo przekonywać.

W ten sposób miałem okazję zapoznać się z biznesowymi szlagierami: Good to great (Od dobrego do wielkiego), Freakonomics (Freakonomia), Super Freakonomics (Superfreakonomia), The Breakthrough Company (Przełomowe firmy) czy Steve Jobs.

Po czym poznać osobę słuchającą audiobooki w samochodzie? Po tym, że zatrzymuje się, gdy światło przełącza się z zielonego na żółte lub też nie wysiada z samochodu po zaparkowaniu przed firmą by dosłuchać do końca wciągający rozdział!

Polecam księgarnię The Book Depository, w której kupicie audiobooki w oryginale na płytach CD (wysyłka do Polski gratis). Chyba, że posiadacie dobry sprzęt w samochodzie, to na pewno znajdziecie miejsce, gdzie można zdobyć dostęp do audioksięgarni z książkami w formacie mp3.

3. Przeznaczają ponad 5 godzin miesięcznie na rozwijanie sieci kontaktów

Każdy jest w stanie wygospodarować kilka godzin w miesiącu by rozwijać relacje, nawiązywać nowe, wchodzić w interakcję z poznanymi osobami. Sposobów jest mnóstwo – spotkania, konferencje, warsztaty, Linkedin, Goldenline, Facebook, bezpośrednie kontakty mailowe z osobami, o których przeczytaliśmy w Internecie czy chociażby poznanie nowych osób za pośrednictwem serwisu Lifetramp.

Jest takie powodzenie „Nie ważne co umiesz, ale kogo znasz”, które często kojarzy nam się negatywnie. Prawda jest jednak taka, że to duża sieć kontaktów pozwala łączyć się w grupy i tworzyć coś wspólnie, wspierać się wzajemnie, zbierać się w zespoły ludzi o tych samych dążeniach, dzielić pozytywną energią. 1-2 dobre kontakty potrafią odmienić naszą karierę na całe życie.

Przeczytaj wpis: Po co komu 270 rekomendacji na Linkedin?

4. Dużo czytają

Amerykański filozof biznesu Jim Rohn powiedział: „Większość domów wartych powyżej $250’000 ma bibliotekę. To daje do myślenia! „

We wspomnianej powyżej książce „Freakonomia” badano wpływ poszczególnych czynników z okresu naszego dzieciństwa i młodości mających wpływ na odnoszone sukcesy zawodowe. Jak się okazało, jednym z nich jest fakt wychowywania się w domu, w którym rodzice czytają książki co ma pozytywną korelację na osiągane rezultaty w dorosłym życiu. Co ciekawe, nie doszukano się negatywnych korelacji związanych ze spędzaniem czasu przed telewizorem.

5. Sporządzają listy zadań

Jeżeli jesteś typem, który lubi porządek i realizuje zadania krok po kroku to nie będzie to dla Ciebie nowość – bez skrupulatnego planu działania nie ruszysz dalej.

Jeśli jednak nie przepadasz za szczegółowymi harmonogramami rozpisanymi co do godziny to poniższe podejście pozwoli Ci skutecznie planować zadania:

 • Zadania na dany dzień – każdego ranka zapisz sobie notesie lub na kartce 3 zadania, które musisz koniecznie zrealizować oraz dodatkowe, które chcesz zrealizować – skreślaj je za każdym razem, gdy uda Ci się załatwić dany temat. Gdy pojawi się coś nowego, to pamiętaj by dopisać to do listy – będziesz miał świadomość jak dużo osiągnąłeś patrząc na kartkę pod koniec dnia.
 • Zadania na kolejne dni – rozpisuj korzystając z dowolnej metody byś mniej więcej wiedział co Cię czeka w nadchodzącym czasie.
 • Kamienie milowe na dany miesiąc – warto ustalać je z umiarem po 2-3 dla każdego miesiąca i rewidować przy zmianie kartki w kalendarzu.

Przeczytaj wpis: Notes, czyli narzędzie najlepszych przedsiębiorców i wielkich twórców

Rozbieżność między bogatymi a biednymi

Najbardziej uderzająca jest jednak rozbieżność między stosowaniem powyższych nawyków przez ludzi bogatych a biednych (na potrzeby zestawienia przyjęto, że osoby bogate zarabiają przynajmniej $160 000 rocznie i posiadają majątek $3,2 miliona, zaś osoby biedne zarabiają poniżej $30 000 rocznie i posiadają majątek mniejszy niż $5 000).

Dane pochodzą z infografiki Habits of the wealthiest people.

Nawyki bogatych ludzi

Tagi:


Podobał Ci się wpis? Kliknij poniżej :)

  
 • To do bycia bogatą pozostało mi tylko przekonanie się do audiobooków i wstawania 3 godziny przed pracą 🙂

  • Ja też chce wprowadzić nawyk wstawania o 5:00-5:30. Jeżeli jednak miałbym się stosować do rad Tony Schwartza by spać 7-8 godzin, to trzeba zachować dyscyplinę i kłaść się 21:00-22:00. Do zrobienia!

   • No właśnie, u mnie kładzenie się o takiej porze jest bardzo trudne do zrobienia, zwłaszcza, że zawsze byłam raczej typem nocnego marka, któremu lepiej pracuje się wieczorami i po nocach, za to od rana -koszmarnie.

 • arekpietrzyk

  Bogaci mają czas na te wszystkie przyjemności i sen po 7-8h dziennie, bo w międzyczasie biedni zasuwają z nadgodzinami odkreślając zadania z to-to list dla nich przygotowanych właśnie przez bogatych 😉

  • Arku, fajnie, że wpadłeś na bloga!

   Dochodząc do bogactwa trzeba przejść przez lata ciężkiej pracy. Dopiero po tym czasie można robić innym to-do listy 🙂

   Z drugiej strony, by zachować skuteczność akurat w pierwszej kolejności trzeba postawić na dobry sen po 7-8h. Mniej telewizora, mniej przeglądania internetu… da się.

 • Piotr Miśkiewicz

  Tytuł artykułu juz dla mnie z góry bardzo marginalnie i nieprzychylnie traktuje temat potencialnego sukcesu. Ja całkowicie zrezygnowałem z TV, duzo czytam, ostatnio bywało że około 5, 6 książęk miesiecznie, tylko czy te metody są skuteczne aby osiągnąć sukces ? i co wogole oznacza sukces ? należy posiadać swoją własną scieżkę i definicję sukcesu, a przede wszystkim coś co sprawa przyjemność i satysfakcję, jeśli ktoś swój cel postrzega jako sukces finansowy który ma być celem samym w sobie to dla mnie od początku jest skazany na porażkę. We wspólczesnej popkulturze wykształcił się model myślenia że najwyższym sukcesem jest zmienić status z biednego lub przeciętnnie zarabiającego na bogatego i zamożnego, a sukcesem jest właśnie robić to co się kocha i z tego żyć, wiele wybitnych jednostek zostało zamożnych nie dlatego że chciało zostać bogaczami i nimi zostać ale że poświecili się swoim pasjom i marzeniom. Tymczasem wielu młodych ludzi wybiera kierunek studiów nie wedle swoich potrzeb ale tego co planuje i serwuje im masowa kultura, można być bogatym ale nieszczęśliwym bez osiągniętego sukcesu, jedno drugiego niewyklucza.

  • Absolutnie się z Tobą zgadzam, dlatego ten blog pokazuje liczne historie ludzi, którzy często porzucili swoje etaty by robić to, co lubią, czasem za mniejsze pieniądze i akceptując mniejszą stabilność finansową. Otrzymują jednak za to coś bezcennego – wolność (w ekstremalnym wydaniu: http://10tysiecy.pl/mark-boyle-rozdal-wszystko/)

   Lista nawyków bogatych ludzi to tak naprawdę lista nawyków skutecznych ludzi, którzy obierając sobie cel wytrwale dążą do jego realizacji. Śledząc kariery wielu przedsiębiorców dowiadujemy się, że bogactwo przy chodzi przy okazji, a w pierwszej kolejności skupiają się oni na robienie dobrego biznesu.

   Badania motywacji podkreślają, że przy zadaniach wymagających kreatywności, czynnik finansowy jest antymotywujący.

   Jesteśmy społeczeństwem, które się przepracowuje w pogoni za pieniądzem o czym rozmawiałem z Panią psychologi Joanną Cierlicą-Nowaczyk: http://10tysiecy.pl/dlaczego-sie-przepracowujemy-stres-w-pracy/

   No i na koniec, mój ulubiony filmik na temat wychodzenia poza utarte schematy i odchodzenie od telewizora: http://10tysiecy.pl/wolnosc-musi-byc-zawsze-zdobywana/

   Wymowa tytułu wpisu jest celowa by przyciągnąć dobrym opakowaniem do wartościowej treści.

 • Paweł Zakamarek Kaczmarczyk

  A podobno trzeba być głupim by mieć więcej szczęścia jak rozumu i stać się bogatym…
  Staty niestety znam kilka osób które chyba stosowały się do powyższej zasady i żyją dobrze i spokojnie, znam też takich którzy wszystkich wytycznych by być bogatym i nic. Znam albo i nie znam samego siebie i co mi to daje? Jeszcze nie wiem…

  • A stosujesz, któryś z powyższych nawyków? Ja regularnie czytam w drodze do pracy – audiobooki ostatnio zaniedbałem, ale za to pracuję na listach zadań – kartki na biurku z zadaniami na dzisiaj, Wunderlist i Basecamp to zarządzania projektami oraz testuję obecnie Teux Deux.

 • John D. Rockeffeler miał 2 nawyki. Nawyk chodzenia w czystych butach, każdy w jego biurze musiał mieć obowiązkowo czyste buty oraz nawyk punktualności. Punktualność, to rzecz oczywista natomiast czyste buty nigdy nie zawadzą:-)

Back to Top ↑